סוגים שונים של בוטרגה

הבוטרגה הם ביצי דגים בשעווה טעימים במיוחד, אבל כמה סוגים שונים יש להם בעצם?

כיום, אפשר להשיג סוג מיוחד מאד של ביצי דגים מיובשות. אם עד היום לא נתקלתם בכלל בתופעה של ביצי דגים מיובשות, חשוב לדעת שהיא קיימת – והיא אפילו טעימה למדי, ויכולה להוות תחליף נהדר לביצי דגים אחרות כמו קוויאר או איקרה. השם הלועזי של ביצי דגים מיובשות הוא בוטרגו. הבוטרגו היא למעשה שיטת הכנה ייחודית מאד של ביצי דגים מיובשות, לאחר המלכתם וייבושם, ולבסוף משיחתם בשעוות דבורים – מה שיוצר את הטעם המיוחד. כמובן שלפני שאתם מגישים ביצי דגים מיובשות, רצוי להוריד או לקלף את השעווה, על מנת שיהיה ניתן לאכול את הביצים. החלטנו בכל מקרה, להציג בפניכם כמה סוגים שונים של ביצי דגים מיובשות מסוג בוטרגה, על מנת שתבינו באילו דגים בדיוק מדובר, ועל כן באילו ביצי דגים מיובשות מדובר.

כשר וטעים!

היתרון המרכזי של ביצי דגים מיובשות שמוגשות במסגרת הבוטרגה, הוא שרובן כשרות. כפי שאתם יודעים, ביצי דגים אחרות כמו קוויאר לא נהיו פופולריות במיוחד בארץ משתי סיבות: גם המחיר הגבוה שלהן (ואכן המחיר של ביצי דגים מיובשות הוא נמוך יותר) וגם בשל העובדה שהן לא כשרות. הדבר הוביל לכך שגם כאשר ניסו למצוא קוויאר כשר, יצאו קרחים מכאן ומכאן – הטעם לא היה של קוויאר, אבל גם לא של ביצי דגים טעימות, אלא משהו באמצע. לעומת זאת, במקרה של ביצי דגים מיובשות אין שום צורך להתפשר! הסוגים השונים של הבוטרגה, הם כמעט כולם כשרים לחלוטין, מה שהופך כמובן את התוצרת שלהם – ביצי דגים מיובשות לכשרות לחלוטין. לכן אם תלכו למסעדות יהודיות כשרות באירופה, בעיקר באזורי איטליה ויוון, תוכלו לראות שפע סוגים של ביצי דגים מיובשות, שכן הן מהוות תחליף נהדר ולא פחות טעים לקוויאר שאיננו כשר.

סוגי הדגים

הסוגים השונים שמהם מכינים ביצי דגים מיובשות הם בעיקר שלושה : מולי, טונה ובורי. שלושת הדגים הללו כאמור הם כשרים, ולכן גם ביצי דגים מיובשות שמוכנות מן הדגים הללו הן כשרות לחלוטין. בנוסף לכשרות של הדגים הללו צריך להסתכל על מאפיין נוסף שלהם. מדובר בדגים נפוצים יחסית באגן הים התיכון. מדוע זה חשוב? כי כך סוגים רבים של ביצי דגים מיובשות הם גם זולים יותר מהקוויאר.חשוב להבין כי ביצי דגים מיובשות אמנם אינם זולים במחירי הפרוטה, אך בכל זאת מדובר על אופציה שפויה מבחינה כלכלית לכל מי שרוצה מנה טעימה במיוחד לארוחה אישית או להגשה יוקרתית. הסוגים השונים של ביצי דגים מיובשות מסוג בוטרגה, אינם נבדלים מידי בטעמם, ובסופו של דבר כולם עוברים את אותם תהליכי המלחה וייבוש, שמעניקים להם את טעמם הייחודי.