מה זה ביצי דגים מסוג בוטרגה?

בואו להכיר את ביצי דגים שיגרמו לכם להסתכל אחרת על האוכל שלכם – ביצי הבוטרגה!

כמעט כל אחד מכיר סוג אחד מרכזי של ביצי דגים – הקוויאר לדוגמא. אולם, חשוב לדעת שיש היום עוד מגוון רחב של ביצי דגים כמו – הבוטרגה. מהי הבוטרגה? האם אלו הם ביצי דגים כמו הקוויאר? מדוע סוג זה של ביצי דגים נראה דווקא כמו נקניק, הרבה יותר מאשר אסופה של ביצים? בואו ונעשה סדר, על מנת להבין במה בדיוק מדובר.

הבוטרגה הם ביצי דגים העונים על הכינוי "הקוויאר של העניים". בניגוד לקוויאר, שהם ביצי דגים אשר נפוצים בעיקר בצפון אירופה, הרי שהבוטרגה הם ביצי דגים אשר נפוצים בעיקר באגן הים התיכון. באופן עקרוני – מדובר על מאכל ערבי, שנפוץ בעיקר בצפון אפריקה, וקיבל שמות שונים ברחבי העולם. בוטרגה הוא למעשה השם האירופאי של ביצי דגים אלו. אבל מה הטעם שלהם, וכיצד אפשר להגיש אותם?

bottarga_hires_back

יש טעם להכיר!

הבוטרגה הם ביצי דגים אשר עוברים תהליך מיוחד למדי, בו הם מומלחים באופן חזק במיוחד ובהמשך מושחים אותם בשעווה, עד שהם מקבלים למעשה צורה של נקניק, יותר מאשר צורה של ביצי דגים. צורת הנקניק של ביצי דגים אלו, מאפשרת להם להיות מוגשים במגוון רחב מאד של וראציות. היום נהוג להגיש באירועים שונים בלטה של ביצי דגים מסוג בוטרגה, משום שהם נהדרים גם בתור מתאבן עצמאי, אך גם בתור תוספת נהדרת ללחם או ללחמנייה קלויה. יתרון נוסף של ביצי דגים אלו, הוא המחיר שלהם. הבוטרגה בארץ אמנם לא זולה כפי שהיא בצפון אפריקה, אולם היא עדיין זולה יותר מסוגים אחרים של ביצי דגים כמו הקוויאר. אפשר גם לשלב בין ביצי דגים אלו לבין סוגים עממיים יותר של אלכוהול כמו ערק או אוזו.

אופציה נוספת, אשר נפוצה יותר באירופה, היא לאכול ביצי דגים אלו כתוספת לפסטה. במסעדות בישראל הבוטרגה מוגשת לעתים כמנה פתיחה עצמאית, בעלת טעם חזק במיוחד. יש היום מתכונים מיוחדים של ביצי דגים אלו, שמציעים לכם להכין אפילו ממרח בוטרגה או חמאת בוטרגה.

חשוב לציין, כי המחיר הנמוך יחסית של ביצי דגים אלו, נובע גם מחומר הגלם שלהם. ביצי דגים מסוג בוטרגה, מוכנים למעשה מביצים של דגים נפוצים מאד באגן הים התיכון כמו טונה או בורי. העובדה הזו מאפשרת לדייגים לאסוף כמות ענקית של ביצי דגים, וכך המחיר שלהם יכול להיות זול יותר. בחנויות השונות ובאירועים, אתם כמעט תמיד תמצאו ביצי דגים מסוג בוטרגה מוכנים ומגוללים כבר בצורה של נקניק משוח בשעווה – משום שזו צורת ההגשה המסורתית. חשוב לציין, כי אם מצאתם ביצי דגים של הדגים שהזכרנו בצורה אחרת – כבר לא מדובר למעשה בבוטרגה, שכן אין זו צורת ההגשה המקובלת.